sobota, 29 stycznia 2011

Fiskus i zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej

Spółdzielnie mieszkaniowe częściowo refundują z funduszu remontowego wydatki ponoszone na wymianę stolarki okiennej.





Refundacje te przyznają zarówno osobom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (lokatorskie lub własnościowe), jak i tym, które są posiadaczami prawa odrębnej własności lokalu. Nie zawsze jednak otrzymanie takiej refundacji pozostaje obojętne podatkowo. Czasami powoduje powstanie opodatkowanego przychodu.
Ważny status podatnika

Okolicznością, która decyduje o tym, czy zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej otrzymany przez osobę fizyczną od spółdzielni mieszkaniowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego lokalu w momencie poniesienia wydatków. Tym samym, aby ustalić czy wskazany przychód powstaje, należy wiedzieć, czy w momencie poniesienia wydatków podatnik posiadał spółdzielcze (lokatorskie lub własnościowe) prawo do lokalu mieszkalnego, czy też prawo własności tego lokalu.
czytaj dalej

Właściciel lokalu i przychód z innych źródeł

Właściciele lokali (będący i niebędący członkami spółdzielni) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych m.in. z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 2 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Dodatkowo, w odniesieniu do lokali stanowiących odrębną własność mają zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.). Z jej uregulowań wynika, że właściciel lokalu, czyli osoba posiadająca jego odrębną własność, ma obowiązek ponoszenia pełnych kosztów związanych z utrzymaniem swojego lokalu (lub lokali) oraz utrzymania go w należytym stanie. Tego rodzaju obowiązek nie został natomiast nałożony na osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych (lokatorskie i własnościowe). Nie ma bowiem przepisów, które regulowałyby tę kwestię - niezależnie od ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - w analogiczny sposób, jak przepisy ustawy o własności lokali.


Dokonany na rzecz podatnika zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej w lokalu będącym jego odrębną własnością, stanowi u niego przychód z innych źródeł.

Płatnicze obowiązki spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa dokonując wypłaty należności i świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o pdof, na podstawie art. 42a tej ustawy zobowiązana jest sporządzić otrzymującym je osobom informacje PIT-8C o wysokości uzyskanych przez nich z tego tytułu przychodów. Dokonuje tego po zakończeniu roku, w którym nastąpił taki zwrot i w terminie do końca lutego przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

czytaj również


Remont w domu? Podpisz umowę z budowlańcem

W polskim prawie obowiązuje zasada swobody umów. W oparciu o nią strony mogą samodzielnie ustalić poszczególne postanowienia kontraktu, kreując tym samym treść łączącego je stosunku prawnego. Powoduje to, że czasami uznanie danej umowy za podlegającą konkretnym przepisom jest niesłychanie trudne. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane. więcej »

Wobec powyższego spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest, z tytułu zwrotów wydatków na wymianę stolarki okiennej dokonywanych na rzecz osób posiadających odrębną własność lokalu, do wystawiania im informacji PIT-8C. Potwierdza to m.in. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2009 r., nr DD3/033/80/OBQ/09/551 oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2010 r., nr ITPB2/415-488/10/TJ.
Gdy podatnik nie jest właścicielem lokalu

Jeżeli zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych otrzymają osoby, które w momencie ponoszenia tych wydatków posiadały spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, po stronie tych osób nie powstanie przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu. W takiej sytuacji na spółdzielni mieszkaniowej nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C dla tych osób. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest interpretacja ogólna Ministra Finansów z 17 marca 2009 r., nr DD3/033/33/KDJ/09/209.

W powołanej interpretacji fiskus odniósł się również do kwestii zwrotu kosztów wymiany okien w lokalach zakładowych oraz komunalnych. Wskazał, że w przypadku najmu lokali komunalnych i zakładowych obowiązek wymiany okien w lokalu oddanym do używania na podstawie umowy najmu obciąża zarówno właściciela mieszkania zakładowego, jak i mieszkania komunalnego, a nie najemcę takiego lokalu. Stąd gdy najemca podczas trwania umowy najmu, z własnych środków sfinansuje wymianę okien, a następnie otrzyma od właściciela zwrot tych wydatków, kwota refundacji będzie dla niego obojętna podatkowo.



Od 1 stycznia 2011 r. wzrośnie do 23 proc. stawka VAT na materiały budowlane. Przysługująca inwestorom kwota zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów nie ulegnie jednak podwyższeniu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT. więcej »

Kiedy zwrot podlega wykazaniu w zeznaniu?

Podatnicy, którzy uprzednio dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację mieszkania, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków, muszą otrzymany zwrot ująć w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zwrot nastąpił. Ulga ta co prawda już nie obowiązuje, ale podatnicy, którzy korzystali z niej do końca 2005 r., a należne im odliczenie nie znalazło pełnego pokrycia w podatku, zostali uprawnieni do odliczenia niewykorzystanej kwoty. Możliwość pomniejszania podatku o tę kwotę przysługuje im aż do całkowitego jej odliczenia.

W tej kwestii podatnicy mają jednak prawo wyboru sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Jego rozliczenia mogą dokonać poprzez uwzględnienie w przychodach albo doliczenie do podatku kwoty faktycznie odliczonej w latach ubiegłych. Obowiązek rozliczenia otrzymanego zwrotu w zeznaniu dotyczy wszystkich podatników korzystających z ulgi remontowej niezależnie od tego, czy zwrot ten stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, czy też nie powoduje on powstania przysporzenia majątkowego.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)

Gazeta Podatkowa Nr 736 z dnia 2011-01-27

1 komentarz: